Image

CCTV - Kamerové systémy

 

Kamerové systémy CCTV se zabývají optickou kontrolou nad jednotlivými objekty. Prostřednictvím průmyslových kamer je daný prostor snímán a následně promítán na monitorovací zařízení. Snímací zařízení tedy kamery zaznamenávají pohyby osob v prostoru střežení a přenášejí je na záznamové zařízení.

Záznamové zařízení

Záznamové zařízení jsou digitální a analogové od nejjednodušších po složitá zařízení s mnoha funkcemi a softwarovými možnostmi, díky kterým je pak možné dohledávat snímky třeba i několik týdnů staré. Počet kamer je závislý na počtu vstupů na daném záznamovém zařízení.

Rozdělení kamer

Rozlišujeme kamery do několika základních kategorií.

  • Vnitřní, venkovní,
  • černobílé, barevné,
  • IP kamery, webové kamery,
  • skryté, otočné a bezdrátové.

Podle typu objektu se provede výběr dané kamery a objektivu, poté se sestaví projekt pro realizaci rozvodů a napájení kamer, vše se svede do jednoho bodu, kde je plánováno záznamové zařízení, nebo kvadrátor s monitory a vše se zapojí, nastaví správné parametry zařízení, kamer, vše se otestuje a předá k užívání. Kamerové systémy lze také sledovat a spouště záznam ze vzdálené plochy, tj. ze vzdáleného PC po datové síti NET, kde je možné dané scény a obrázky prohlížet i několik týdnů zpětně, také stahovat, ukládat.

Kamera je důležitý prvek systému

Bezpečnostní kamera je nejdůležitějším prvkem celého systému. Na technických parametrech právě tohoto prvku závisí, jestli bude přenášený obraz dostatečně kvalitní i při snížené hladině osvětlení nebo dokonce v absolutní tmě. Bohužel, i z velice kvalitní kamery nedostanete kvalitní obraz dané scény bez stejně kvalitního objektivu, ba víc i méně kvalitní kamera s kvalitním objektivem bývá lepší než naopak. Montujeme značky npř. (AXEMAX, EVERFOCUS, ENEO, DINOX, SIEMENS, DALLMEIER, FLIER, JVC, VIVOTEK aj.)

Zobrazovací zařízení kamerového systémy

Pravděpodobně stejně důležitou oblastí domácích bezpečnostních systémů či firemních bezpečnostních systémů jako jsou kamery, jsou i zobrazovací zařízení - CRT nebo LCD monitory. Ty pro kamerové systémy se od klasických monitorů třeba pro PC liší nejen kvalitou, ale také bezpečnostními předpisy, které vyplývají pro montáže bezpečnostních zařízení CCTV. Musí splňovat elektrické a požární normy. Používáme systémy BOSCH, PECO, JVC, ENEO, SIEMENS.

Kamerový záznam

V dnešní době se již pro záznam videosignálu používají výhradně digitální rekordéry, které obraz z kamer ukládají na pevný disk v digitální podobě. Rekordér nemusí být nutně jednoúčelové zařízení, jsou dostupné i digitalizační karty do počítače, které umožní provádět záznam analogových kamer na jakémkoliv PC, což samozřejmě snižuje náklady na budování kamerového systému. Vzhledem k nárůstu počtu instalovaných digitálních IP systémů jsou dnes téměř všechny rekordéry vybaveny možností provádět záznam jak kamer klasických, tak i IP kamer. Takové rekordéry označujeme jako hybridní.

Napájení kamer

Napájení kamer, infračervených reflektorů, vyhřívaných venkovních krytů, otočných speed dome kamer a dalších prvků CCTV je ve většině případů řešeno pomocí stejnosměrného napětí 12V, nebo častěji pomocí střídavého proudu o napětí 24V.

Pro profesionální instalace se nejčastěji používají jištěné centrální 24V AC zdroje Pelco, případně samostatné 24VAC zdroje nebo 12VDC adaptéry či centrální spínané zdroje.